BÖLÖN

"Születtem 1795. január 15-én Háromszéken, Bölönben, amely falu… Brassóhoz nem messzi esik. Eleim Farkas Zsigmond és Kandal Judit, törzsös székelyek, s magokat meglehetősen biró nemesek voltak."

 Bölön Község

Fekvése




   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sepsiszentgyörgytől 35 km-re (légvonalban 20 km-re) északnyugatra a Baróti hegység nyugati előterében az Oltba ömlő Bölön-pataka mellett fekszik. Románul Belin, németül Blumendorf, korábban Belen, a mai Romániában, Kovászna megyében. 
 

Története


     Bölön község Nagy és Kisbölön összeolvadásából, valamint a Korlát-patak völgyében fekvő Kircz falu csatlakozásából keletkezett. Területe ősidők óta lakott, 1885-ben Lügetárnyék nevű határrészén bronzkori leletek kerültek elő. 1334-ben Belen alakban említik először. A településnek egykor a mainál sokkal nagyobb jelentősége volt, Izabella királynétól szabadalmakat és vásárjogot nyert. Templomát a 15. században építették és saroktornyokkal megerősített erődfalakkal látták el. Az erőd 1612-ben kiállta a brassói bíró seregének ostromát. 1940-ben a földrengés nagyon megrongálta.
    1880-ban 2419, 1910-ben 2354, túlnyomórészt magyar lakosa volt. A trianoni békeszerződésig Háromszék vármegye Miklósvári járásához tartozott. 2002-ben 2643 lakosából 1094 magyar, 1043 román, 503 roma, 3 más nemzetiségű volt. Meg kell jegyezzük, hogy a romák száma jóval nagyobb, de ők a népszámlálás alkalmával, zömében, román nemzetiségűnek vallották magukat.


 


Látnivalók
 

Unitárius templom

    A turisták, látogatók a dombtetőn álló unitárius templomot szokták felkeresni. Mivel Bölönnek népes és gazdag egyházközsége volt, a falut az „unitáriusok Rómájának” is szokták nevezni. Most egy neoromán és bizánci építészeti elemeket őrző monumentális templomot lát a szemlélő. Pákei Lajos műépítész tervei alapján épült 1893–1895-ben. Igen értékes az egységes ízlésre tervezett templombelső bútorzata.
    A templomot egy XVI–XVII. századi védőtornyos vár övezi. A régi templomot eredetileg román stílusban építették, de azt a XV–XVI. század fordulóján gótikus ízlésben átépítették. Az 1720-as tűzvész, majd az 1802-ős földrengés, ezt is, a várat is, alaposan megrongálta. Alakították, javították. 1893-ban elhatározták, hogy új templomot építenek helyébe. Megmaradt egy régi harangja – 1767-ből –, melyet hosszú időn át, az unitáriusok és a reformátusok – miként azt a harang felirata is bizonyítja – közösen használtak.
 


Református templom


    A református templom 1768-ban épült az unitárius templom mellet.
1722-ben készített reneszánsz kőszószéke a kor remekműve. Klenódiumai a templomnál sokkal régebbiek. A templom elé 1911-ben építették a ma is álló harangtornyot. 2005-ben kezdtek neki a templom restaurálásának, amit 2010 aprilis 18-án nagy előljárók jelenlétében fel is avattak.

Görögkeleti templomok

   
    A helybeli görögkeleti egyháznak két temploma van. A régit – a Tana utcában – 1774-ben építették Nagyboldogasszony tiszteletére. Cirill betűs harangja 1782-ből való. Műemlék és restaurálás 2007-ben fejeződött be. 1937–1946 között új, bizánci kupolás templomot építenek a falu fölötti dombtetőre, a református templom közelébe. Titulusa a Szent kereszt felmagasztalása.
 
 

Vár
 
 

    A vár építésére a legkorábbi adat 1612-ből van, amikor Weiss Mihály vezetésével a brassói szászok ostromolták. Építését így a megelőző századra teszik. 1690-ben a kuruc szabadságharc idején ide vonult be a falu népe. Az ovális alaprajzú vár kaputornya a vár nyugati felén volt. Ez a mai harangtorony alsó – régi – része, melyet középkorinak tartanak. A vár védművei jól láthatók. A falak mentén három védőtorony van: egyik a déli oldalon félnyeregtetős szuroköntővel és pártadísz maradványokkal – ez a „tömlöctorony”. Az északi oldalon egy téglalap alaprajzú lőréses torony van. A délkeleti részen álló – harmadik – melyen egy kőtáblába vésett felirat adja tudtunkra, hogy annak építését 1617-ben fejezték be. Igen érdekes a déli fal fecskefarkas pártadíszítménye. Alatta több latin nyelvű felirat látható. A keleti és északi peremen fogsoros pártázat maradványai vannak. A várfal belső részén – körös-körül – védőfolyosó volt.

    
    A falutúl 2 óra járásra a Kollát patak és a Hajdinárom árka találkozása feletti hegyfokon egykor vár áltt, de már nyoma sem látszik.
 

Donáth kúria
 
 
    A Donáth-kúria a 18.században épült.
 
 

Emlékpark az Unitárius templom előtt
 
 
    Az unitárius templom előtti emlékparkban látható az egykori nemzeti lobogó talapzata, rajta a magyar szabadságharcra és a két világháborúra emlékeztető évszámokkal (állították 1991-ben). Ide helyezték el az 1848–49-es magyar szabadságharc 150. éves évfordulójának emlékkopjáját. Rajta ez áll: „1848–1948–1998” (faragta: Akácsos Pál Botond, 1998).
 
 

Bölöni Farkas Sándor mellszobra
 
 
    1991-ben állították fel Bölöni Farkas Sándor mellszobrát a vártemplom előtti téren (Jecza Péter alkotása).
 

Emlékkopja a Székelység tiszteletére
 
    2009 augusztusában a IX. Bölöni Nyári Ifjúsági Fesztivál alkalmával a székelység tiszteletére a bölöni Kék Virág Együttes emlékkopját állítatott, mely eseményen a Kovászna Megyei Tanács elnöke, Tamás Sándor, valamint köpeci nagyt. Nagy Károly ref. esperes is részt vett.
 
 

Emlékmű az Aradi 13 emlékére
 
    2009 október 6-án került sor Bölönben az első erdővidéki Aradi 13 emlékmű felavatására, mely ugyanezen a festői körben látható. Ezen eseményen egy 6 tagú amerikai küldötség is részt vett. 
 
 

Emlékkopja a XXII. ODFIE Konferencia tiszteletére
 
    Az unitárius vártemplom cintermében is emlékkopját állított az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet és a bölöni ifjúság a XXII. Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Konferencia emlékére 1998-ban (Akácsos Pál Botond munkája).
 
 

Emléktábla az unitásius templom homlokfalán
    
    Az unitárius templom homlokfalára, Gyenge Sámuel református lelkész, a falu szülötte helyezett el emléktáblát a következő szöveggel:

„Bölöni Farkas Sándor
naplójából: 1835. dec. 31.

"Nem tudom mással szokott-e történni?
Én néha megpirongatom – de meg is di-
csérem magamot – az imént ekként
dicsérém meg: Ilyen becsületes soha
nem voltál – mint az elmúlt esztendőben.
Nincsen senki… kit néha meg ne döbben-
tene – hogy mégis csak szebb becsüle-
tes embernek lenni."

Kedves emlékül!

 
 
 

Emléktábla
 
    Emléktábla van az I–IV. osztályos központi (régi) iskola homlokzatán is: „Nevelő intézet. Épült a bölöni unitáriusok buzgóságából 1876.” Ez volt a falu egykori unitárius felekezeti iskolája.
 

Emlékkopja az I.-IV. iskola udvarán
 
    Az I.-IV. osztályos iskola épülete udvarán áll a magyar honfoglalás 1100. esztendejének emlékére készült faragott kopja (faragta Akácsos Pál Botond, 1996).
 

Emlékpark - Díszkert
 
    Az iskolával szembeni Millecentenáriumi-parkban, helyi nevén a Dísz-kertben, Erzsébet királyné tiszteletére ültetett gesztenyefák alatt van a szabadtéri színpad, az 1999-ben tartott kortárs találkozó emlékkopjája (faragta: Akácsos Levente), valamint a 2005-ben felavatott Erzsébet királynő mellszobra.
 

Bölöni Farkas Sándor szülőháza
 
    
    Bölöni Farkas Sándor szülőháza ma is áll, emléktáblával jelölték meg:

„E házban született 1795. december 15-én
Bölöni Farkas Sándor
híres utazó, aki a haladó kor gondolkozását
és intézményeit megismerve,
ismereteit hazája javára fordította.
Ő alapította az első magyar hitelszövetkezetünket,
a Kolozsvári Gondoskodó Társaságot.
Maradandó emlékére állította ezen emléktáblát
”Szövetség” Gazdasági és Hitelszövetkezetek központja
és a „Gondoskodó Társaság” hitelszövetkezet Kolozsvárt
1941. november hó.”


Határőr laktanya
Községi könyvtár épülete
Falumúzeum
 
    
    A községi könyvtár épületében falumúzeum látható, amely 2001-ben alakult.
 
 
    Az épület teraszán az I. és II. világháború emlékére, 2004-ben állított két kopjafa, valamint az épület udvarán a magyarságunk tiszteletére 2006-ban felavatott emlékkopja teszi csodálatossá a térséget.
 
 
    

Ásványi kincsek
 
 
    Bölön határában több borvízforrás fakad, híresek a zúgói, a farkaslaki borvízek, valamint a Korlát-patak völgyében feltörő kénes Kénosi borvíz. A Sóspatakban sósborvízek vannak. A Bogos szántóföld felett az 1890-es években kénes fürdőt rendeztek be, amely elhanyagolt állapotban van.
 

Halastavak
 
    
    Bölön községben 4 halastó van, amelyből 3 magán tulajdonban, a fenmaradt 1 bérben van kiadva.
 

 

Híres emberek

 

 

 

 

 

 

 


 

Bölöni Farkas Sándor
 
    Bölön falu nevét jeles szülötte Bölöni Farkas Sándor (1795–1842) tette ismertté. A reformkori eszmék jeles úttörője volt, európai és amerikai utazó, naplóíró, műfordító. Utazás Észak-Amerikában című könyve 1834-ben jelent meg Kolozsváron. Megjelenésekor a szerzőt nem kisebb személyiségek üdvözölték, mint a „legnagyobb magyar” Széchenyi István, majd Wesselényi Miklós.
 

Bölöni Bedő Pál
 
Bölönben született a 17. században Bölöni Bedő Pál unitárius püspök, főtanodai tanár.
 
Kisgyörgy Simeon
 
Kisgyörgy Simeon (1726–1812) – ürmösi unitárius lelkész.
 
Uzoni Fosztó István
 
Bölönhöz kötődik neve a történetíró Uzoni Fosztó Istvánnak (1729–1777).
 
Bölöni Mikó Lőrincz
 
Bölöni Mikó Lőrincz (1806-1872) – kolozsvári teológiai tanár, költő, nemzetőr, 1848-49-es szabadságharcos.
Bölöni származású családból vétetett, híres, erdélyi festőművész Sikó Miklós (1818–1900).
 
Lőfi Ödön
 
Lőfi Ödön (1872–1946) helybeli unitárius lelkész, egyházi író, műfordító és az Unitárius Irodalmi Társaság tagja volt.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 11
Havi: 69
Össz.: 29 628

Látogatottság növelés
Oldal: Bölön község
BÖLÖN - © 2008 - 2024 - bolon.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »